Vásárlóinknak igyekszünk segíteni a számukra ideális matrac választásában. A következő pontokban összefoglaltunk néhány olyan kérdést, tippet és javaslatot, ami segíthet a döntésben.
Milyen matracot válasszak, hogyha hát- és derékfájdalmaim vannak?
Ebben az esetben különösen fontos, hogy gerincünk egészséges helyzetben pihenjen, és megfelelő alátámasztást kapjon. Javasoljuk a HR (High Resilience) nagyrugalmas hideghabból, memóriahab vagy HR komfortréteggel ellátott matracainkat.
Milyen matracot válasszak, ha a párom és én különböző keménységű matracon alszunk jól?
Ha különbözőek az igények, érdemes egy nagy matrac helyett, két egyszemélyes matracot választani. Ez más szempontból is praktikus, sokkal könnyebb szállítani és forgatni is, mint a kétszemélyes változatot. Egyetlen hátránya van, mivel nem egybefüggő a felület, így a két matrac érintkezési vonalában kényelmetlen lehet.
Milyen élettartamú lesz a matrac, milyen időközönként ajánlott cserélni?
A matracok élettartamát nehéz meghatározni, sok tényező befolyásolja (pl. milyen erős igénybevételnek van kitéve, forgatják-e rendszeresen stb.). Egy középkategóriás matrac jó esetben kb. 8-10 évig tartja meg a megfelelő alátámasztási képességét, ennyi idő után már higiéniai okokból sem érdemes tovább halogatni a cseréjét. Természetesen anyagfáradás, „kigödrösödés” esetén mielőbb cseréljük le ágybetétünket.
Miért kell forgatni a matracot?
Elsősorban azért, hogy elkerüljük a korai anyagfáradást és ezzel megnöveljük matracaink élettartamát. Ha hónapokon vagy éveken át ágybetétünk ugyanazon az oldalán alszunk, az erősen igénybe vett helyeken, főleg a csípő vonalában az anyag megsüllyed, „kigödrösödik” és elveszíti alátámasztó képességét. Másrészt, a forgatással át tudjuk szellőztetni matracunk alsó oldalát, ami különösen fontos, ha nem ágyrácson, hanem zárt felületen fekszik az ágybetétünk.
Lényeges-e a testsúlyunk a matrac kiválasztásánál?
Vannak hideghab matracok, melyeknél igen. Általánosságban elmondható, hogy azoknál az ágybetéteknél, ahol testsúlykorlátozást jelölnek, erre mindenképp oda kell figyelni. Ha nagyobb testsúllyal egy kisebb teherbírású matracot választunk, ágybetétünk rövid élettartamú lesz. Matracunk anyaga kifárad, felülete „kigödrösödik” és elveszíti alátámasztó képességét. A HR (High Resilince) nagyrugalmas hideghabból készült matracoknál (tartósságuknak és erős teherbírásuknak köszönhetően) nincs szükség testsúlykorlátozásra.
Meddig tárolhatom vákuumcsomagolásban a matracot?
Minél rövidebb ideig, de maximum 2 napig javasoljuk eredeti csomagolásában tárolni a vákuumcsomagolt ágybetétet. Ezután a matrac deformálódhat, anyagában károsodás következhet be. Ha mégis hosszabb ideig vagyunk kénytelenek tárolni, akkor a vákuumcsomagolást bontsuk ki, hagyjuk, hogy a matrac visszanyerje eredeti formáját és csomagoljuk fóliába. Helyezzük el fektetve, esetleg pár napig hosszanti oldalukra állítva is károsodás nélkül tárolhatók.
Milyen magasságú matracot vásároljak?
15 cm vagy ettől magasabb matracot ajánlunk, de a legfontosabb szempont az ágykeretünk és az ágyrács közötti méret. Ennél mindenképpen magasabb matracot válasszunk, hogy az ágykeret széle ne legyen zavaró, ha az ágy szélén ülünk. Egy másik szempont lehet, ha úgy érezzük, hogy az ágykeretünk nagyon alacsony, akkor érdemes minél vastagabb matracot választani, hogy az ágyra való leülés, fekvés könnyebb és kényelmesebb legyen.